18 octombrie 2024

Distribuie articolul pe

Facebook

ASTRA – PRIMA VICTORIE DIN 2021, ÎN DEPLASARE, LA VOLUNTARI

Astra s-a impus în deplasarea de la Voluntari, scor 3-1, și speră în continuare la locurile de play-off.

Albert Stahl a deschis rapid scorul. În minutul 14 a preluat bine o pasă magistrală de la Constantin Budescu, de peste 40 de metri, și l-a învins pe Lavin, din a doua tentativă. Căpitanul giurgiuvenilor a trecut și la finalizare. În al doilea minut al prelungirilor primei părți, „Budi” a plecat de la limita ofsaidului, a driblat portarul și a trimis în poarta goală. Soarta partidei a fost tranșată în minutul 51, când Valentin Gheorghe a marcat cu un șut plasat, de la marginea careului.

Sub presiunea constantă a antrenorului Bogdan Andone, un car de nervi pe margine, FC Voluntari a reușit un gol de onoare, în minutul 70, prin Ion Gheorghe.

Astra a câștigat primul meci din anul 2021 și urcă pe locul 12 în Liga 1, cu 22 de puncte. Distanța până la play-off este una recuperabilă, doar 6 lungimi. Bogdan Andone încă așteaptă prima victorie pe banca lui FC Voluntari. Ilfovenii sunt penultimii în Liga 1, cu 17 puncte.