4 septembrie 2025

Distribuie articolul pe

Facebook

LUNI AR TREBUI SĂ ÎNCEAPĂ ȘCOALA; VOR FI SAU NU FESTIVITĂȚI ÎN ȘCOLILE DIN GIURGIU?

Bulversați de declarațiile și amenințările sindicatelor din învățământ, care anunță constant că vor boicota festivitățile de deschidere a noului an școlar și că nu vor intra în clase, copiii și părinții se întreabă ce vor face, totuși, luni, 8 septembrie, în prima zi a anului școlar.

După ce s-au pregătit (cu multe cheltuieli ce au grevat bugetele familiilor – rechizite, uniforme etc) – elevii încă nu știu dacă vor începe sau nu școala luni.

Noul inspector școlar de la Giurgiu, prof. Alina Meclea, dă lămuriri pe acest subiect, după ce a purtat discuții cu reprezentanții tuturor unităților de învățământ din județ.

Majoritatea covârșitoare a unităților de învățământ respectă calendarul oficial al anului școlar și organizează festivitățile de deschidere luni, 8 septembrie.

Excepție fac șase unități școlare, unde nu se vor organiza tradiționalele festivități; acestea sunt: Școala Specială din Municipiul Giurgiu, Școala Roata de Jos, Școala Ogrezeni, Școala Palanca, Școala Colibași și Liceul Bolintin Vale.

 

 

 

Distribuie articolul pe

Facebook
GIURGIU WEATHER