Nouă locuințe din comuna Frătești sunt mai sigure, începând de astăzi, după ce pompierii au montat primele detectoare de fum din cadrul campaniei naționale „Detector pentru viață”.
Oamenii s-au bucurat de această inițiativă și au apreciat faptul că dispozitivele, care le pot proteja locuințele și salva viața, sunt oferite și instalate fără niciun cost.
Pompierii le-au explicat modul de funcționare al acestora și le-au oferit recomandări pentru prevenirea incendiilor în locuințe.
Detectoarele se montează ușor, fiind necesare doar câteva minute pentru instalare, iar beneficiile sunt foarte importante, deoarece acestea pot avertiza din timp locatarii în cazul izbucnirii unui incendiu.
Acțiunile vor continua săptămâna viitoare, în comunele Ogrezeni, Mihai Bravu, Comana, Letca Nouă, Stănești, Răsuceni, Crevedia Mare, Izvoarele, Greaca, Daia și Oinacu.
ISU GIURGIU