27 iulie 2024

Distribuie articolul pe

Facebook

NOUTĂŢI DESPRE ASTRA: EŞEC ÎN PRIMUL AMICAL SUB COMANDA LUI IORDĂNESCU, ADVERSAR FACIL ÎN EUROPA LEAGUE

Prima zi a săptămânii a fost una „plină” pentru Astra. Mai întâi, au fost tragerile la sorţi, în urma cărora şi-a aflat adversara în turul II preliminar al Europa League. Este vorba despre învingătoarea meciului dintre Zira (Azerbaijan) şi Differdange (Luxemburg), joc programat în turul I preliminar al Europa League – „dublă” care se va juca în 29 iunie, respectiv 6 iulie.

Astra va juca în dublă manşă – pe 13 iulie în deplasare, respectiv pe 20 iulie la Giurgiu.

La câteva ore după tragerea la sorţi, Astra disputa şi primul amical sub comanda lui Edi Iordănescu, în Slovenia, cu FK Trepca – echipa campioană a statutului Kosovo, viitoare participantă în preliminariile UEFA Champions League.

Potrivit siteului oficial al clubului, Astra a pierdut această partidă cu scorul de 4-2, după ce, la pauză, conducea cu 2-0.

„Golurile noastre au fost marcate de Nicoară si Mrzjlac înainte de pauză, adversara revenind pe tabelă în partea a doua când a marcat de 4 ori.

Astra a evoluat în formula:  Boşneag – Belu, Dandea, Bejan, Stan – Piţian, Mrzljak – Balaure, Ioniţă, Nicoară, Marquinhos Vidal, după pauză fiind folosiți și Nedelcovici, Valentin Gheorghe, Biceanu Ciprian, Mihai Butean, Robert Boboc, Romario Moise” – arată oficialii clubului, pe site.